• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Barzdorf bei Braunau / 549 74 Božanov u Broumova

Pomník Hanse Kudlicha v Božanově u Broumova
Pomník Hanse Kudlicha v Božanově u Broumova

Lage von Barzdorf bei BraunauHans Kudlich byl na broumovském venkově znám jako osvoboditel sedláků. Ovšem jeho pomník s bustou se nacházel jen v Božanově, kupříkladu ve městě Broumov byla „pouze“ pamětní deska připevněna na kameni. Pomník v Božanově se nacházel pod rychtou, kde se křížila okrsková cesta s cestou vedoucí k dolní vsi.

Pískovcový pomník se skládal z podstavce vysokého tři metry, na němž byla umístěna busta. Obklopoval ho plot, který uzavíral okrasnou zahrádku s květinami.Celkové finanční náklady činily 2.540 korun, čímž větším dílem přispěl obchodník papírem Franz Wenzel z Broumova v roce 1912. Na podstavci byla umístěna deska věnovaná zemědělským spolkům okresu Broumov.Pod bustou bylo uvedeno jméno „Hans Kudlich“. Pomník byl slavnostně vysvěcen 06.07.1913, postavit ho nechalo zemědělské kasino v Božanově (JZD). Předsedou slavnostní komise byl Ferdinand Meier.

Po roce 1945 byl pomník bohužel demontován a tím došlo k jeho ztracení.

 


Tato stránka vznikla 30.05.2011. Poslední aktualizace:

 

Prameny:

  • Kudlich, Jörg: Kudlich-Denkmäler und Gedenkstätten im Sudetenland und in Niederösterreich. In: Stangler, Gottfried (Hrsg.): Hans Kudlich und die Bauernbefreiung in Niederösterreich (Sonderausstellung im NÖ Landhaus 17. Mai - 22. Juni 1983). Wien 1983, S. 146-149.
  • Hoffmann, Oswald: Die Gemeinde Barzdorf. Forchheim 1987, S. 85-86.

Původ fotografie:

  • Abbildung eines Denkmals. Entnommen aus: Hoffmann, Oswald: Die Gemeinde Barzdorf. Forchheim 1987, S. 85.