• Deutsch
 • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Losdorf bei Tetschen / 407 13 Ludvíkovice (u Děčína)

Denkmal in Losdorf bei Tetschen

Lage von Losdorf bei TetschenV Ludvíkovicích, nacházejících se severovýchodně ca. 2 km od Děčína na trase silnice E442, najdeme také dnes Kudlichův pomník.

Z historie: již ke čtyřicátému výročí osvobození lidu od roboty přijal Hans Kudlich pozvání do Ludvíkovic. Bývalý poslanec Vídeňského říšského sněmu, Strache z Varnsdorfu, poslanec zemského sněmu, Laurenz Paschke, sedlák z vedlejší vsi, starosta Ludvíkovic a další prominentní obyvatelé z okolí pozdravili při příjezdu Hanse Kudlicha v Děčíně. Na 20.000 lidí mělo být na nohou. V dlouhém slavnostním průvodu byl do Ludvíkovic dopraven host – první vozy byly již v Ludvíkovicích, když poslední z Děčína se ztratily. V hostinci, který se později nazýval "Kudlichův šenk", promluvil Kudlich k sedlákům. Laurenz Paschke pronesl děkovnou dojemnou řeč. Toto setkání bylo hodinou narození pomníku pro hosta. Již zde se započala sbírka a zakrátko věnovalo 87 obcí z okolí peníze na vybudování pomníku. Tento den byl největším svátkem obce Ludvíkovice. Když večer Kudlich Ludvíkovice opouštěl, konal se obrovský ohňostroj.

Již v roce 1892 byl pomník postaven z místního materiálu (kamene) s cílem, odhalit pomník 25.9.1892. Toto ovšem přerušila epidemie cholery a proto byl pomník odhalen 7. května 1893. Obec měla u příležitosti odhalení Kudlichova pomníku podruhé svůj velký den. Slavnost byla v podvečer zahájena ohňostrojem. Samotný den začal buzením ranami z děl. Následovalo přijetí slavnostních hostí, spolků a korporací, slavnostní průvod obcí a vrcholem bylo slavnostní odhalení. Mnozí řečníci,především Laurenz Paschke, ocenil zásluhy Hanse Kudlicha.

Když se v roce 2002 pomník renovoval, existoval již 110 let a přečkal i dobu po druhé světové válce. Oproti jinak běžnému zvyku, konstatoval úřad pro ochranu památek, že vedle všeobecných usilovných originálních rekonstrukcí, se provede i jedno doplnění: byly vyrobeny dvě desky, popsané česky a německy, kde bylo uvedeno kdo Hans Kudlich vlastně byl a jaké zásluhy má. Mimoto je na jedné z desek portrét podle grafiky Maxe Geyera zobrazen osovobditel sedláků. Pamětní deska se dochovala a je na ní následující nápis: "Na památku zrušení roboty dne 7. září 1848 a její průkopníky, Dr. Hans Kudlich". Slavnostní znovuvysvěcení se uskutečnilo 22. června 2002. Nezúčastnilo se jej tentokrát 20.000 hostů, ale značný počet občanů Ludvíkovic, kteří na konci slavnosti položili věnec se stuhou v barvách země.

GPS místa pomníku: N50°47'26.283" E14°15'11.946"

 • Denkmal von Hans Kudlich in Losdorf bei Tetschen
 • Denkmal von Hans Kudlich in Losdorf bei Tetschen
 • Denkmal von Hans Kudlich in Losdorf bei Tetschen
 • Denkmal von Hans Kudlich in Losdorf bei Tetschen
 • Denkmal von Hans Kudlich in Losdorf bei Tetschen

Tato stránka vznikla 01.07.2011.

 

Prameny:

 • Kudlich, Jörg: Kudlich-Denkmäler und Gedenkstätten im Sudetenland und in Niederösterreich. In: Stangler, Gottfried (Hrsg.): Hans Kudlich und die Bauernbefreiung in Niederösterreich (Sonderausstellung im NÖ Landhaus 17. Mai - 22. Juni 1983). Wien 1983, S. 146-149.
 • Tetschen-Bodenbacher Zeitung, 10.5.1893.
 • International Institute of Social History Amsterdam, Hans Kudlich Papers, Inventarnummer 406/2.

Původ fotografie:

 • Historisches Foto eines Denkmals. Aus der Sammlung von Jörg Kudlich.
 • Foto eines erneuerten Denkmals, 2002. Foto einer Gedenktafel in tschechischer Sprache, 2002. Foto einer Gedenktafel in deutscher Sprache, 2002. Foto der originalen Widmungstafel, 2002. Foto der Tafel mit Errichtungsdatum, 2002. Walter Kudlich.