Meretitz bei Klösterle an der Eger / 431 51 Klášterec nad Ohří - Miřetice
Jak dokazuje dobová fotografie, v Miřeticích stál pomník věnovaný osvoboditeli sedláků.
Pamětní deska s reliéfem Hanse Kudlicha za jeho mladých let obsahuje veškeré dostupné a srozumitelné informace. Text s věnováním zní takto:
"Odvážnému bojovníkovi a zakladateli svobody
sedlákům v roce 1848
HANSI KUDLICHOVI
věnuje Spolek sedláků
Kasino a německá mládež MIŘETICE-CIBOUŠOV
ke 100. výročí narození.
1823-1923.
Pomník byl zřízen v roce 1924".
Kamenný svědek času není němý, jako ten v Miřeticích, dnešní místní části Klášterce nad Ohří. V tamních turistických informacích lze pořídit plán města, na jehož zadní straně je ve více cizích jazycích uvedeneno 15 turistických cílů ve městě. Na začátku města směrem od Chomutova je odkaz směrem na sever na výrobní firmu Cherry se symbolem na kostel, kapli nebo hřbitov. Na otázku, co na tomto místě původně stálo, odpovídá esej od Dr. Hanse Sattlera: Je to jistě Kudlichovo návrší, na němž se nacházel kámen s pamětní deskou Hanse Kudlicha. Na počest výročí 100. narozenin byl na návrší zřízen pamětní kámen. Velký přírodní kámen byl dopraven z obce Zásada a reliéf podobizny pochází od sochaře Kafky. Vedle Kudlichova pomníku nalezneme obdělaná pole a pozemky. Miřetice-Ciboušov byly roku 1923 samostatnou obcí a nepatřily ke Klášterci.
Od obyvatelů znalých místních poměrů se říká, že pomník ještě existuje, samotné upevňovací šrouby jsou na svém místě, ovšem chybí pamětní deska.
Epizoda : v době kdy bylo hřiště umístěno naproti bývalému prostranství výrobce leteckých součástek SUMAG, zahrnoval tréninkový plán fotbalistů FK Klášterec kondiční běh okolo Kudlichova návrší. Sportovec, který se vrátil zpátky na hřiště jako poslední, musel běžet ještě jedno kolo navíc. Jistě se takovýmto opatřením zvýšila kondice hráčů, ovšem sympatie pro jméno Kudlich určitě ne, pokud bylo toto jméno někomu z nich známé.
GPS místa pomníku: N50°23'25.149" E13°11'46.269"
Tato stránka vznikla: 04.07.2011. Poslední aktualizace: 02.12.2012.
Prameny:
- Kudlich, Jörg: Kudlich-Denkmäler und Gedenkstätten im Sudetenland und in Niederösterreich. In: Stangler, Gottfried (Hrsg.): Hans Kudlich und die Bauernbefreiung in Niederösterreich (Sonderausstellung im NÖ Landhaus 17. Mai - 22. Juni 1983). Wien 1983, S. 146-149.
- http://www.klösterle-an-der-eger.de/html/geschichte.html. (04.12.2011).
- Brief von Hans Sattler, Berlin, 20.10.2011.
Původ fotografie:
- Historisches Foto eines Gedenksteines. Aus der Sammlung von Jörg Kudlich.