• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Mödritz bei Brünn / 664 42 Modřice

Ehemaliges Denkmal von Hans Kudlich in Mödritz bei Brünn

Lage von Mödritz bei BrünnNoviny "Deutscher Landruf" vylíčily dny 16. a 17. srpna 1930 představující historický mezník přímo s nadšením. Ze sjezdu strany a aktu odhalení pomníku Hanse Kudlicha v Modřicích se stala působivá manifestace vůle Svazu rolníků okresu Brno.

Již v sobotu 16. srpna se dostavilo několik stovek hostů na večerní oslavu konanou v tělocvičně. Slavnostní večer byl zahájen hudebními skladbami v režii místní kapely, poté uvítal hosty předseda slavnostní komise. Mezi hosty byli samozřejmě senátoři, poslanci, zástupci okolních okrsků a také starostové sousedních obcí. Následně byla uvedena slavnostní hra pocházející z pera modřického autora H.Weithofera " Sedlák je svobodný", která byla přijata s nadšením. Následovaly slavností proslovy, písně a taneční vystoupení. Stručně řečeno, celkově vyvolal tento slavnostní večer zcela mimořádné nadšení.

V neděli 17. srpna se konalo i přes obzvlášť nepříznivé podzimní počasí slavnostní odhalení za mimořádně velké účasti. Slavnostní průvod zahajovalo na sto sedláků na koních, jenž byli následováni slavnostními vozy s významnými osobnostmi a řadou velmi vydařených slavnostních vozů, které symbolizovaly život a práci venkovského obyvatelstva. U kapličky padlým vojínům se průvod na chvíli zastavil k uctění zesnulých. Řeč k odhalení pronesl nakonec poslanec Böllmann, předseda parlamentního klubu Svazu rolníků. Svoji řeč ukončil připomenutím, aby bylo Kudlichovo dědictví – svoboda sedláků - věrně střeženo. Ve stejném okamžiku spadla plachta zakrývající pomník, který se pyšnil Kudlichovou podobiznou. Mohutný a roztržený řetěz, který se vinul kolem kamenných sloupů, znázorňoval Kudlichův nesmrtelný čin, který roztrhl pouta venkovského lidu. Akt odhalení byl stvrzen písní "Den pána" v podání mužského pěveckého sboru Modřice za spoluúčasti sousedních sborů.

Text s věnováním zněl: "Hans Kudlich – 1823-1917" a "Osvoboditeli z řetězů roboty".

Pomník stál na Modřickém náměstí do konce druhé světové války, poté byl odstraněn. Na jeho místě byl vystavěn obelisk s kladivem a srpem ve vrchní části. Při letmém pohledu na pomník se mohlo zdát, že se jeho dolní část shoduje s původním Kudlichovým pomníkem. Pokud byly u "nového pomníku" nějaké originální části z Kudlichova pomníku použity, tak to byla pravděpodobně jeho základna olemovaná žulovými kameny a nejspodnější schody.

GPS-umístění pomníku: N49°7'39.320" E16°36'56.639"


Tato stránka vznikla 24.07.2011.

 

Prameny:

  • Deutscher Landruf, 14.08.1930.
  • Deutscher Landruf, 21.08.1930.
  • Tomschik, Erich: Mödritz - Werden, Wirken und Vermächtnis einer deutschen Markgemeinde in Mähren. Eigenverlag der Ortsgemeinschaft Mödritz, 1966.

Původ fotgorafie:

  • Foto des Hans –Kudlich-Denkmals in Mödritz. Entnommen: Barak, Franz: Der Bauernbefreier Hans Kudlich. In: Deutsche Sprachinselorte bei Brünn e.V., Ortsgemeinschaft Mödritz, 2000.