• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Reitendorf bei Mährisch Schönberg / 788 14 Rapotín

Ehemaliges Kudlich-Denkmal in Reitendorf bei Mährisch Schönberg

Lage von ReitendorfV Rapotíně u Šumperku byl dne 12. července 1925 odhalen Kudlichův pomník. V porovnání s pomníkem v Broumově dává tušit, že by se mohlo jednat o předělání pomníku císaře Josefa II. Podstavce jsou velmi podobné, možná i identické. Důkaz pravosti dosud bohužel neexistuje, ale na základě údajů archivu, musel být v roce 1923 v Rapotíně pomník Josefa II. odstraněn. Neobvyklé při rekonstrukci pomníku by bylo, kdyby na podstavec nebyla vsazena ani busta, ani obelisk, pouze mohutná socha. Pomník se nedochoval.

Za zmínku stojí, že v obci Rapotín se po roce 2000 zrodila myšlenka, ale nakonec nebyla uskutečněna, aby byl na místě ztraceného Kudlichova pomníku vybudován nový.


Tato stránka vznikla 07.07.2011.

 

Prameny:

  • Kudlich, Jörg: Kudlich-Denkmäler und Gedenkstätten im Sudetenland und in Niederösterreich. In: Stangler, Gottfried (Hrsg.): Hans Kudlich und die Bauernbefreiung in Niederösterreich (Sonderausstellung im NÖ Landhaus 17. Mai - 22. Juni 1983). Wien 1983, S. 146-149.
  • Černá, Martina: Osud sochy Hanse Kudlicha v Rapotíně. Moravský server, 29.6.2004 (Výroční zpráva Zemského archivu v Opavě za rok 2004).

Původ fotografie:

  • Historisches Foto eines Denkmals umgeben von einer Festgesellschaft. Aus der Sammlung von Jörg Kudlich.