• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Stiebnig bei Wagstadt / 742 82 Jistebník (u Bílovce)

  • Altes Foto vom Hans-Kudlich-Denkmal in Stiebnig bei Wagstadt
  • Aktuelles Foto des Hans-Kudlich-Denkmals, 2009

Lage von StiebnigV Jistebníku, který dnes patří územně do Novojičínského okresu, existoval Kudlichův památník, který se mohl pyšnit nevšední historií.

Na počátku 19.století se našlo u Polaneckého průhonu několik žulových kamenů, které dovlekl ledovec během doby ledové ze Skandinávie na jih až k hranicím Jistebníku. V zahradě sedlácké usedlosti "Viertlrasch", u domu číslo 135 patřící rodině Knopp-Pasker, ležel v zemi už odedávna velký načervenalý balvan vyčnívající na povrch jen svým vrškem. Díky kamenům, které se našly u průhonu a jejichž výskyt nebyl pro tuto krajinu běžný, měl být i tento kámen ze zahrady vykopán.

Blížící se jubilejní rok 1908 připomínající 60. výročí od zrušení poddanství sedláků a domkářů a zároveň 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. vybízel ke zřízení nějakého památníku. Sedlácká obec tedy přišla s nápadem vystavět v tomto roce památník osvoboditeli sedláků, bývalému poslanci volebního okruhu Benešov, Hansi Kudlichovi.

I přes varování majitele sedlácké usedlosti, že se podle vyprávění předků pod kamenem nenachází žádná půda, bylo roku 1906 započato s výkopem tohoto pozůstatku z doby ledové. Jako na velkého příznivce a poradce tohoto vážného činu se vzpomíná na traťmistra Jistebnické železniční stanice Karla Schallera. Z místa svého naleziště byl žulový blok, známý také jako Jistebnický nalezenec, přemístěn na přibližně 300 m vzdálené místo a to po suchých cestách pomocí několika koňských spřežení na dřevěných skluznicích.

Po mnoha obecních poradách byla pro jeho umístění zvolena lokalita pod mírným návrším, na kterém stával kostel, naproti národní školy později staré školy. Balvan měřící jeden a půl až dva metry byl posazen na připravený betonový podstavec. Na přední stranu kamene byl připevněn reliéf Hanse Kudlicha s věnováním: "Věnováno Hansi Kudlichovi – muži německého lidu, osvoboditeli od roboty 1848". Iniciály na desce s věnováním zněly: J. Pelz ml. Gr. Kunzendorf". Památné místo bylo ohraničeno čtyřmi čedičovými kameny, které byly spojeny železným řetězem.

Církevní vysvěcení se konalo v slunečnou neděli, dne 17.7.1910, záměrně ke konci července, čímž byl uctěn památný den 25.červenec 1848. V tento den podal Hans Kudlich návrh na zrušení poddanství. Ke slavnostem doprovázející vysvěcení připochodovali hasiči a veteráni ale i školáci se svými učiteli. Za ohromné účasti obyvatelstva se tehdejší farář Hartmann ujal aktu vysvěcení, který hudebně doprovázel kostelní sbor a místní kapela.

Období po první světové válce přestál památník bez újmy. Až po druhé světové válce se jeho podoba částečně změnila a byl věnován někomu jinému. Na kámen byla namontována červená sovětská hvězda a desky s věnováním byly vyměněny za nové s následujícím textem, horní deska: :"ČEST A SLÁVA - 16. PADLÝM RUSKÝM HRDINŮM - ZEMŘELI ZA NAŠI SVOBODU" a na spodní tabuli stálo: "ČSR – CCCP – VĚRNOST ZA VĚRNOST – 1. A 2. KVĚTNA 1945".

Na jedné fotografii z roku 1981 lze rozpoznat památník s částečně vychýlenými sloupky a železným řetězem, tak jak můžeme vidět rovněž na dobové fotografii. Tehdy byla nahoře na pomníku připevněna ruská hvězda, která byla odstraněna nejpozději v srpnu 2006. Roku 2006 byl památník včetně jeho desek s věnováním renovován a rovněž jeho okolí dostalo novou podobu. Za zmínku stojí to, že původní desky s věnováním s největší pravděpodobností ještě existují, jak prokázalo pátrání.

GPS-umístění pomníku: N49°45'16.565" E18°7'50.388"


Tato stránka vznikla 09.07.2011. Poslední aktualizace: 02.12.2012.

 

Prameny:

  • Kudlich, Jörg: Kudlich-Denkmäler und Gedenkstätten im Sudetenland und in Niederösterreich. In: Stangler, Gottfried (Hrsg.): Hans Kudlich und die Bauernbefreiung in Niederösterreich (Sonderausstellung im NÖ Landhaus 17. Mai - 22. Juni 1983). Wien 1983, S. 146-149.
  • International Institute of Social History Amsterdam, Hans Kudlich Papers, Inventarnummer 416.
  • http://www.casopispoodri.cz/starsicisla/2009.php?r=2009&c=1. (09.07.2011).
  • Nach Angabe von Stanek, Marie – Bräuer, Vinzenz: Der Kudlichstein. In: Höpp, Josef: Stiebniger Heimatbuch-Heimatbuch der Dorfgemeinde Stiebig, 1976. S. 376-378.

Původ fotografie:

  • Historisches Foto eines Gedenksteines. Aus der Sammlung von Jörg Kudlich.
  • Aktuelles Foto eines Gedenksteines, 2009. Walter Kudlich.