• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Groß-Waltersdorf / Velká Střelná - památník obce

Lage von Groß-WaltersdorfNěkdejší obec Velká Střelná po druhé světové válce z map zmizela, neboť oblast byla přiřazena k vojenskému uzavřenému prostoru a dnes se nachází v Olomouckém kraji, 19 km jižně od Moravského Berouna a 8 km jižně od města Libavá. Na tomto území cvičilo ruské vojsko a po přijetí České republiky do NATO vojáci této aliance. Z obce Velká Střelná se nedochovalo vůbec nic.

Kromě zbytků kostela Sv. Mikuláše v roce 1993 odsunutí obyvatelé obce Velká Střelná se svolením velení určili místo, kam umístili v roce 2003 čtyři tabule na památku zaniklé obce. Návštěva je možná pouze se zvláštním povolením, ovšem jedenkrát ročně, začátkem května se silnice otevírá pro cyklistický závod.

Na jedné z pohlednic s pozdravy z Velké Střelné z roku 1900 je k vidění socha císaře Josefa Ii. před místním hostincem Boehnisch. Památník stával v centru obce severozápadně od kostela Sv. Mikuláše, kde silnice odbočuje od Libavé na Olomouc. Na fotografii pořízené později lze rozpoznat na podstavci císaře obelisk na němž je umístěn Kudlichův reliéf. Zdá se, že po první světové válce vystřídal na tomto podstavci "osvoboditel sedláků" "císaře lidu". Je to potvrzeno v kronice obce Velká Střelná.

GPS místa: N49°40'4.88" E17°29'31.9"


Tato stránka vznikla 13.07.2011. Poslední aktualizace: 30.11.2011.

 

Prameny:

Původ fotografie :

  • Foto einer Stele, 2005. Foto einer Gedenktafel, 2005. Walter Kudlich