• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Luditz / 364 52 Žlutice

  • Ehemaliges Denkmal in Luditz

Lage von LuditzPodstavec, který je vidět na historické fotografii, dává tušit, že původně se jednalo o pomník císaře Josefa II. Podstavce byly očividně společně se sochou císaře nabídnuty a v sériích prodávány hraběcí měleckou slévárnou v Blansku na Moravě (pro srovnání pomník v Broumově). Podstatou bylo, že ve Žluticích byl roku 1882 postaven pomník císaře Josefa II., rok poté co byl v Broumově odhalen pomník císaře. Po první světové válce musel být císařův pomník odstraněn, což se stalo 25. dubna 1923.

U příležitosti 100. narozenin Hanse Kudlichabyla na náměstí veŽluticích zemědělskou organizací uspořádána oslavaKudlicha dne 4. listopadu 1923. Již rok poté, tedy v roce 1924 byl zemědělskému spolku přenechán podstavec bývalého pomníku  císaře a to se souhlasem, že se podstavec využije pro Kudlichův pomník. Takto mohlo být na podstavci uvedeno na pamětní tabuli jméno "Hanse Kudlicha" a na něm byl umístěn pluh. Tak se 5. října1924 konala obnovená velká  oslava k odhalení Kudlichova pomníku. Ve slavnostní řeči promluvil poslanec Fischer o zrušení roboty a o tři dny později místní mládež uvedla divadelní představení "Hans Kudlich". Další informace o pomníku po druhé světové válce se nedochovaly.


Tato stránka vznikla 02.07.2011.

 

Prameny:

  • Kudlich, Jörg: Kudlich-Denkmäler und Gedenkstätten im Sudetenland und in Niederösterreich. In: Stangler, Gottfried (Hrsg.): Hans Kudlich und die Bauernbefreiung in Niederösterreich (Sonderausstellung im NÖ Landhaus 17. Mai - 22. Juni 1983). Wien 1983, S. 146-149.
  • Státní okresní archiv Karlovy Vary (Staatliches Bezirksarchiv in Karlsbad), Archiv der Gemeinde Žlutice, Chronik.

Původ fotografie:

  • Historisches Foto eines Denkmals mit Pflug. Historisches Foto einer Kudlichfeier, 1923. Aus der Sammlung von Jörg Kudlich.