• Deutsch
  • český
Schrift vergroeßern Schrift normal Schrift verkleinern

Sauk City, Wisconsin 53583

Lage von Sauk City Federální stát USA Wisconsin leží západně a jižně od Velkých amerických jezer. Krajina tvořená kopci a sytě zelenými pastvinami silně připomíná jižní Německo - Alpské podhůří. Toto mohlo být jedním z důvodů, proč se v polovině 19.století usadili němečtí přistěhovalci jako farmáři právě v oblasti Sauk City a obzvláště pak v oblasti Plain, která leží západně od Sauk City.Také Karl Hausner, který byl po druhé světové válce vyhnán ze své vlasti, ze Sudet, se ocitl se svou paní Hermínou po několika mezizastávkách v zemědělské oblasti Sauk City a Plain.
Pracoval tu jako čeledín na jedné farmě, později však mohl sám převzít farmu s hovězím dobytkem, kterou modernizoval a postupně ji přetvořil ve velkofarmu. Pokud vůbec můžeme mluvit o pověstné americké kariéře „od umývače nádobí milionářem“, pak jistě v tomto případě. Ostatně Hausnerovy farmy přispívají k tomu, že Wisconsin bývá ještě dnes označován jako země mléka USA.

Karl Hausner (zemřel 2004) si velmi vážil svého někdejšího krajana Hanse Kudlicha, jednak kvůli jeho zákonodárné iniciativě za osvobození sedláků během revoluce v roce 1848 a také kvůli jeho osobnímu nasazení za zrušení otroctví v USA. Tyto poznatky o tehdejších i nedávných událostech chtěl předat Karl Hausner studentům. Činil tak během svých přednášek na univerzitách, např.na Univerzitě Truman v Kirksville, v Missouri. V areálu své centrální farmy, ale na místě dostupném i široké veřejnosti, zřídil Hansi Kudlichovi symbolicky pomník, jenž byl slavnostně otevřen 3.září 1990.

Deska s věnováním nese následující nápis:

OSVOBOZENÍ SEDLÁKŮ
v Rakousku 1848

HANS KUDLICH

Narozen 10-23-1823 v Úvalně, Sudety-Slezsko.
Zemřel 11-11-1917 v Hobokenu, New Jersey, U.S.A.

SE VZPOMÍNKOU NA VĚRNÉHO LIBERÁLA
A PROTIOTROKÁŘSKÉHO AKTIVISTU

1854 - 1917

GPS-Umístění pomníku: N43°14'55" W89°52'42"


Tato stránka vznikla 17.11.2011.

 

Prameny:

Původ fotografie:

  • Fotografie pomníku s deskou s věnováním . Fotografie ze sbírky Jörga Kudlicha.